MCP41100T-E/SN
ALIXIN STOCK (HONG KONG) CO., LIMITED
Contact Now
MCP41100T-E/SN
  • 1
Digital Interface : Serial
Operating Supply Current : 340 uA
Product Category : Digital Potentiometer ICs
Mounting Style : SMD/SMT
Taps per POT : 256
Resistance : 100 kOhms
Package / Case : SOIC-8
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Packaging : Reel
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V
Number of POTs : Single
Manufacturer : Microchip Technology
Description : Digital Potentiometer ICs 256 Step SPI 100kOhm